Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Miért nem eszik a macska?

Macska nem eszikNem eszik a macska – mikor aggódjunk?

Ha a cicád nem eszik, az első reakció sokszor még az, hogy biztos csak válogat. De amikor ez több étkezésen keresztül is fennáll, pláne ha a cica közben bágyadt, levert vagy csak fekszik, érdemes odafigyelni. A macskák ilyen téren nem a színjáték mesterei – ha nem esznek, annak valószínűleg oka van.

Az étvágytalanság (vagy ha nem iszik a cica) gyorsan komoly gondokat okozhat, például kiszáradást, gyengeséget, vagy akár májkárosodást is, főleg, ha 1-2 napnál tovább tart. Ebben a cikkben segítünk kideríteni, mikor van baj, és mit tehetsz te, mint szerető gazdi.

Miért nem eszik a macska?

Néha a válasz egyszerű: nem tetszik neki a táp, vagy megszokta, hogy eddig mást kapott. Ám sokszor mélyebb okok húzódnak az étvágy elvesztése mögött:

  • Stressz vagy változás: A macskák rendkívül érzékenyek a környezetükre. Még az apróbb változások – például egy új bútor, új illatok, vendégek vagy egy másik állat megjelenése – is kibillenthetik őket a komfortzónájukból.
  • Új eledel: A cicák híresek arról, hogy makacsok, ha ételről van szó. Ha hirtelen váltunk egyik tápból a másikba, az új íz, illat vagy textúra ismeretlen lehet számukra, és egyszerűen elutasítják.
  • Egészségügyi problémák: A cicák mesterei a tünetek elrejtésének – sokszor csak annyit látunk, hogy nem esznek. Az étvágytalanság lehet az első jele annak, hogy valami nincs rendben a szervezetükben. Ez nem mindig emésztési eredetű: lehet szó lázról, llégzőszervi fertőzésről, máj- vagy veseproblémáról, fogfájdalomról, vagy akár valamilyen gyulladásos állapotról is. Emellett különösen kijárós macskáknál gyakori, hogy férgeket szednek össze. A paraziták tápanyagot vonnak el a szervezettől, és hosszú távon emésztési zavarokat, étvágytalanságot, sőt lesoványodást okozhatnak.
  • "Csak szimatol": A cicák szaglás alapján döntenek az evésről, és ha nem elég illatos az étel, meg se kóstolják.

Fontos: ha a macskád 24 óránál tovább nem eszik, nem árt orvoshoz fordulni – 3 nap koplalás már életveszélyes is lehet.

Macska nem eszik, csak alszik – utalhat betegségre?

A cica sokat alszik, ez önmagában még nem baj – napi 16–20 óra szundi teljesen normális. De ha ehhez az társul, hogy nem eszik, nem játszik, nem kommunikál, akkor valószínűleg valami nincs rendben.

Étvágytalan macska

Milyen betegségekre utalhat a levertség és étvágytalanság?

  • Vesebetegség, mely főleg idősebb cicáknál gyakori. Ha kedvenced több vizet iszik a szokásosnál, de nem eszik, az gyanúra adhat okot.
  • Májproblémák, főleg zsírmáj (hepaticus lipidózis). Ez egy veszélyes állapot, főleg túlsúlyos cicáknál gyakori, ha hirtelen abbahagyják az evést. A szervezet a zsírt elkezdi lebontani, de a macskák mája nem tudja ezt jól kezelni – ez májleálláshoz vezethet.
  • Fertőzések: A leggyakoribb fertőző betegségek, amik befolyásolhatják a cicád étvágyát az az orrfolyással, tüsszögéssel és lázzal is járó macskanátha, a nehezen felismerhető FIP, vagy a bágyadtságot, lázat és étvágyvesztést okozó toxoplazmózis.
  • Daganatok vagy belső fájdalmak: Sajnos a macskák is hajlamosak daganatos betegségekre. Ezek nem mindig látszanak kívülről, de belső szerveket érintve fájdalmat, nyomást vagy akár bélelzáródást okozhatnak – és a cica egyszerűen nem eszik, nem szívesen mozog. A viselkedése ilyenkor megváltozik: rejtőzködik, nem kér a simiből sem.

Idős macska nem eszik – mire figyeljünk?

Ahogy a macska öregszik, a teste is változáson megy keresztül: lassul az anyagcseréje, romlik az emésztése, megváltozik a hormonháztartása, és az érzékszervei (szaglás, ízlelés) is tompulhatnak. Ez mind hozzájárulhat ahhoz, hogy a korábban kedvelt eledel már nem olyan csábító számára – lehet, hogy egyszerűen nem érzi az illatát, vagy nem bírja jól megemészteni.

  • Fogászati problémák, fogkő, szájfájdalom: A rágás fájdalmassá válik, így inkább nem eszik a cica.
  • Vesebetegség vagy szívprobléma: Ezek gyakoriak idősebb macskáknál, és korai tünetük lehet az evés visszautasítása.
  • Emésztési nehézségek: A lassabb bélműködés miatt puffadás, székrekedés is előfordulhat, ami csökkenti az étvágyat.
  • Ízületi fájdalom: Ha fájdalmas a mozgás, lehet, hogy egyszerűen nem tud vagy nem akar elmenni a tálkáig az öreg cica.

Ha az idős macska nem eszik, mindenképp érdemes puhább, szobahőmérsékletű vagy enyhén melegített eledellel próbálkozni, és szükség esetén állatorvoshoz fordulni.

Macska nem eszik, nem iszik – sürgős eset, forduljunk állatorvoshoz?

Ha a macska nemcsak az evést, hanem az ivást is elutasítja, az már azonnali állatorvosi eset. A cicák nagyon hamar kiszáradnak, és ez veszélyes lehet, különösen fiatal, idős vagy beteg egyedeknél.

Riasztó jelek:

  • 3 napja nem eszik a macska
  • Hányás, hasmenés
  • Nehezen lélegzik, vagy fájdalmasan nyávog
  • Nincs széklet, vagy épp hasmenés
  • Nagyon bágyadt, rejtőzködik

Macska nem eszik, nem iszik

Mit tehetünk otthon, ha nem eszik a macska?

Ha nincs komolyabb betegség a háttérben, van néhány tippünk, amivel visszacsalogathatod az étvágyát.

Hasznos otthoni praktikák étvágytalan macska esetén

  • Melegítsd meg kicsit az eledelt – 1-2 másodperc mikróban elég, hogy jobban kijöjjön az illata, amit a cica szívesebben megkóstol.
  • Kínálj könnyű, illatos finomságokat – főtt csirkemell, kevés tonhal (sós lé nélkül), vagy kevés húsleves jó indító lehet.
  • Adj neki nedves macskaeledelt, hiszen sok cica jobban kedveli a nedves falatokat.
  • Használj vitaminpasztát vagy étvágyfokozót (pl. maláta pasztát, ami segít a szőrlabdák oldásában is).
  • Légy mellette amikor eszik, vagy etesd kézből – a közelség megnyugtató lehet számára.
  • Legyen csend és nyugalom az etetési helyen. Előfordulhat, hogy zaj vagy egyéb zavaró tényező miatt nem akar enni.
  • Ne cserélgesd naponta az eledelét, akármilyen kétségbeesett is vagy – a kulcs a fokozatosság. Lehet, hogy csak szoknia kell az adott eledel ízét.
  • Válassz kifejezetten válogatós macskáknak ajánlott tápot, amelyek aromatikus ízjegyeikkel ébresztik fel a finnyás macsek étvágyát. PetABC kínálatából erre a célra a zöldségekkel dúsított Prestige Cat Adult Multi, valamint a Chat&Chat GOURMAND tápokat ajánljuk. Ha pedig hipoallergén falatokat keresel, a PureLife Cat összes tápja maximális ízélményt nyújt a tiszta alapanyagok előnyei mellett. 

 

A macska étvágytalanság nem mindig jelent nagy bajt – de sosem szabad félvállról venni. Ha a cicád nem eszik, nem iszik, vagy csak fekszik és alszik, az a testének segélykiáltása is lehet. Hallgass rá, és ha nem javul 1-1.5 napon belül, kérj tanácsot állatorvostól, mert az idő ilyenkor kulcsfontosságú.

Tartalomhoz tartozó címkék: Tippek

Kapcsolódó tartalmak