Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Kutya csirkeallergia: ritkább, mint gondolnád

Csirkeallergia tünetei

A kutyád vakarózik, emésztési panaszai vannak, esetleg bőrirritációval küzd? Sokan ilyenkor rögtön ételallergiára gyanakodnak, és gyakran a csirke kerül a vádlottak padjára. De valóban ilyen gyakori a csirkeallergia a kutyáknál? A helyzet ennél árnyaltabb – ebben a cikkben utánajárunk, mi is az a csirkeallergia, mik a jellemző tünetei, hogyan diagnosztizálható, és mire figyelj, ha a kedvenced valóban allergiás.

Ételallergiák kutyáknál – egyre gyakoribb jelenség?

Az utóbbi években egyre több gazdi találkozik azzal a problémával, hogy kutyája bizonyos ételekre érzékenyen reagál. A kutya allergia tünetei sokfélék lehetnek, de leggyakrabban bőrproblémák, emésztési zavarok és gyakori vakarózás hívja fel a figyelmet a gondra. A leggyakoribb allergének közé a marhahús, a tejtermékek, a tojás, a gabonák és a halak tartoznak – és bár a csirke is szerepel ezen a listán, mégsem annyira gyakori allergén, mint azt sokan hiszik.

Fontos tudni, hogy az allergiás reakció nem egyik napról a másikra alakul ki. A kutya immunrendszere fokozatosan érzékenyedik az adott fehérjére, így előfordulhat, hogy a hosszú ideig problémamentesen fogyasztott alapanyag egyszer csak panaszt okoz.

Mit jelent a csirkeallergia?

A csirkeallergia azt jelenti, hogy a kutya immunrendszere a csirkehúsban található fehérjéket ellenségként kezeli. Ennek következtében gyulladásos folyamatok indulhatnak el a szervezetben, melyek különféle allergiás tüneteket idézhetnek elő. Sokan keverik az allergiát az intoleranciával: míg előbbi az immunrendszer reakciója, az utóbbi emésztési eredetű probléma, és más kezelést igényel. Intolerancia gyakran alakul ki akkor, ha a kutya túl sokszor kap egy adott ételtípust, vagy ha az adott összetevőből rossz minőségű változat kerül a tápba.

A kutya csirkeallergia tünetei – mikor gyanakodjunk?

Az allergiás tünetek nem mindig egyértelműek, ezért nehéz lehet elsőre pontos diagnózist felállítani. A csirkeallergia tünetei az alábbiak lehetnek:

  • Bőrviszketés, főleg a mancsokon, fülön, hason
  • Gyakori fülgyulladás
  • Kipirosodott, hámló bőr
  • Tartós, nehezen kezelhető hasmenés, hányás
  • Légzési nehézségek, köhögés (ritkán)
  • Szőrhullás, kopasz foltok

Fontos, hogy ezeket a tüneteket más betegségek is okozhatják – például bolhásság, gombás fertőzések, vagy egyéb táplálék-összetevők. Ezért nem szabad önállóan diagnózist felállítani, mindig kérjük állatorvos segítségét!

Kutya csirkeallergia kezelése

A csirkehús, mint összetevő – mi lehet a gond?

Fontos megérteni, hogy a „csirkehús” felirat mögött jelentős minőségi különbségek lehetnek. A kedvezőbb árú termékek gyakran tartalmaznak csirke melléktermékeket, beleértve olyan nem kívánatos részeket is, mint a köröm és a toll, ami egyértelműen nem szolgálja kedvenced egészségét. Ráadásul a felhasznált csirkehús és származék származhat kényszerből leölt vagy elhullott állatokból is. Ugyanezen gyártók olcsóbb termékeiben előfordulhatnak emberi fogyasztásra már alkalmatlan egyéb állati eredetű összetevők is.

Felmerül a kérdés, hogy ha valaki csirkeallergiára hivatkozva utasítja el a csirkés (akár a legjobb minőségű) tápokat, valóban diagnosztizálták-e az allergiát? Lehet, hogy a korábbi, rossz minőségű tápok okozta problémák vezettek ehhez a feltételezéshez? Vannak-e konkrét allergiás tünetek? Milyen tápon nevelkedett a kutya, és milyen a jelenlegi élete?

Pro-Nutrition Prestige és PureLife tápok kizárólag emberi fogyasztásra alkalmas csirkéből és más állatok húsából készülnek, amelyek mentesek mindenféle nem kívánatos mellékterméktől. A csirkehús a nyúlhúshoz, és más, fiatal állatok húsához hasonlóan rendkívül egészséges, könnyen emészthető és fenntartható módon lehet előállítani. A prémium minőségű csirkék gyorsan nőnek, hormonok és gyógyszerek nélkül, és szigorú minőségellenőrzésen esnek át a feldolgozás során. A nem megfelelő részeket eltávolítják, így azok biztosan nem kerülnek a magas minőségű állateledelekbe.

Csirkeallergia teszt: az eliminációs diéta menete

Ha szeretnéd pontosan kideríteni, mire reagál érzékenyen a kutyád, érdemes megfontolni egy egyszerű eliminációs diétát. Kezdd azzal, hogy egy hétig csak főtt rizst adsz neki. Ezt követően, néhány napos időközönként vezess be egy-egy új fehérjeforrást, például halat, nyulat vagy marhát. Figyeld meg, jelentkeznek-e tünetek az új fehérje bevezetése után. Ez az eljárás segíthet azonosítani a problémás összetevőt. Egy másik, gyorsabb módszer az állatorvos által végezhető vérből kimutatható allergiateszt, ami nagy biztonsággal azonosíthatja a csirkeallergiát.

Fontos azonban tisztában lenni azzal is, hogy az allergiák többsége nem a csirkére vezethető vissza. Gyakran környezeti tényezők (por, szennyeződés, háztartási vegyszerek), emberi élelmiszerek adalékanyagai, vagy a megváltozott életkörülmények (udvar helyett lakás) okozzák a problémát. A bőrszárazság, a kutyaruha anyaga vagy a gazdi kézkréme is kiválthat allergiás reakciót. Kutatások azt mutatják egyébként, hogy az állateledelekben található marhahús valójában több allergiás reakcióért lehet felelős, mint a csirke, bár mindkettő előfordulása ritka.

A csirkeallergia kezelése kutyáknál

Az allergia kezelése kutyáknál leggyakrabban a kiváltó allergén, jelen esetben a csirke elkerülésével történik, teljes értékű csirkementes kutyatápok etetésével. 

A kezelést ki lehet egészíteni:

  • Omega-3 zsírsavakban gazdag étrend (pl. lazacolaj) a bőr egészségéért
  • Antihisztaminok vagy gyulladáscsökkentők (állatorvosi javaslatra)
  • Probiotikumok az emésztés támogatására
  • Bőrbarát samponok, külső ápolás

Súlyosabb esetekben – például ha többféle allergia áll fenn – állatorvos javasolhat allergiaspecifikus tápot vagy gyógyszeres kezelést is. 

Csirkét egyáltalán nem tartalmazó tápjaink közül válaszd a Pro Nutrition PureLife Adult Sensitive (bárányhúsos) gourmet falatokat kutyád számára, francia hipoallergén receptúra alapján. A Protect Dermato az allergiás bőr kezelésében, míg a Protect Digest emésztési rendellenességek esetén nyújt segítséget.

Kutya csirkeallergia tünetek

Hogyan etesd kutyádat gondos gazdiként a PetABC segítségével?

Ha szeretnéd elkerülni, hogy a kutyád szervezete túlságosan hozzászokjon egyetlen fehérjeforráshoz, érdemes megfontolni, hogy ugyanannak a gyártónak a különböző fehérje alapú tápjait váltogatod. Ezt kb. négyhavonta érdemes megtenni, ügyelve a pár napos, fokozatos átállásra. Például, ha a Pro-Nutrition tenyésztői tápcsalád termékeit használod, időnként válthatsz a Prestige vagy a PureLife termékekre, majd vissza. Így nem terheled tartósan ugyanazzal a fehérjéfélével a kutyád szervezetét. 

Ha különösen fontos számodra a kutyád egészsége, néha érdemes lehet időnként beiktatni egy-egy rizses diétát vagy egy rövid tápszünetet. Továbbá, a biztonság kedvéért kipróbálhatsz ugyanattól a gyártótól egy-egy speciálisan érzékeny kutyáknak készült sensitive kutyatápot is, illetve például a Pro-Nutrition PureLife vagy a Prestige hipoallergén kutyatápokat.

Ha szeretnéd kedvenced számára a legjobb minőségű tápokat és kiegészítőket biztosítani, nézz körül webáruházunkban! Széles választékunkban prémium kutya- és macskatápok, nyakörvek, pórázok, jutalomfalatok, valamint IATA minősítésű amerikai állatszállító ketrecek is megtalálhatók.

Gondosan válogatott termékeink között biztosan megtalálod a legmegfelelőbbet kedvenced igényeihez. Ha kérdésed van, szakértői ügyfélszolgálatunk készséggel áll rendelkezésedre. Fordulj hozzánk bizalommal, és tedd boldoggá kedvencedet a PetABC termékeivel!

Tartalomhoz tartozó címkék: Tippek Mítoszok