Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A dorombolás nyugtató hatása

Nem vitás, hogy egy kisállat jelenléte a háztartásunkban boldogságot hoz. A macskák és az emberek már régóta élnek együtt és a hosszú évszázadok alatt világossá volt, hogy a macska nyugtató hatással van az emberekre, és akár a stressz csökkentésére is képesek. Hisz őszintén, tudsz annál idillibb pillanatot, mint mikor egy hosszú nap után elnyúlsz a kanapén, és a cicád már ugrik is fel a mellkasodra, hogy kényelmesen elhelyezkedjen, s közben hálásan doromboljon?

Mi is a dorombolás?

A dorombolás alacsony frekvenciája (20 és 50 hertz között) nyugtató hatású az emberre. A legszélesebb körben elfogadott nézet szerint a dorombolás hangját a gége és a membránizmok bocsátják ki belégzés és kilégzés közben. Tulajdonképpen a hangszalagok hirtelen szétválása okozza a vibráló hangot.

Csak néhány macskaféle tud dorombolni: a házimacskák mellett a hiúzra, a pumára és a gepárdra jellemző, ám az oroszlán, a leopárd és a jaguár máshogy eresztik ki a hangukat, hangos üvöltéssel, melyre az előbb említett kisebb testű macskák nem képesek. A magyarázata ennek a  hangképző szervek eltérő felépítésében rejlik.

Miért dorombol a macska?

A cicák vakon és süketen születnek, és ez körülbelül kéthetes korukig így is marad. Néhány nap múlva azonban már dorombolni kezdenek, elsősorban azért, hogy tudassák anyjukkal, merre vannak, és hogy felhívják magukra a figyelmüket etetéskor. Ez a viselkedés felnőttkorukban is folytatódik (Gondoljunk csak a vacsoraidőre) :).

Számos helyzetben doromboláson kaphatunk egy macskát, és az etológusok körében ez egy szintén gyakran vitatott témakör. Egy dolog biztos: bármilyen okból is dorombol egy macska, a célja a jó közérzet kialakítása és terjesztése.

Előfordulhat, hogy a saját vagy más macska megnyugtatására, a fájdalom enyhítésére vagy az emberekkel/állatokkal való kommunikációra használja (pl. éhség bejelentése), vagy egyszerűen csak a jólétének kifejezésére. A dorombolás hatására szerotonin szabadul fel a macska szervezetében, amit gyakran "boldogság hormonjának" neveznek, és ami jelentős hatással van az érzelmeire, tudatára, valamint az egészségére, mintha egyfajta öngyógyítás lenne.

Az apró rezgések még az izomműködésüket is serkentik és elősegítik a csontnövekedést, így ha esetleg eltörik a cica csontja, annak gyógyulását elősegíti a dorombolás.

Hogyan hat az emberre a dorombolás?

Mint korábban írtuk, tanulmányok bizonyítják, valamint biztosan te is tapasztaltad már, hogy nem csak a cica, de az ember számára is megnyugtató a dorombolást hallgatni.

Nem véletlenül kezd egyre elterjedtebbé válni a "ronrontherápia" azaz a dorombolás terápia, melyet Dr. Jean-Yves Gachet, egy toulouse-i állatorvos alkotott meg. Lényegében egy olyan terápia, melyben az embert macskák veszik körül a relaxáció érdekében.

De hogyan is segít az emberen a dorombolás?

  • A dorombolás ahogy a cicákban, az emberek szervezetében is endorfint szabadít fel, így csökkenti a stressz szintet.
  • A macskával való interakció és a doromboló hang hallatán csökken a vérnyomás, valamint a szívbetegségek kockázata (a macskatulajdonosoknál 40%-kal kisebb a szívroham kockázata).
  • A légzési problémákkal, pl. nehézlégzéssel küzdő ember könnyebben lélegezhet, ha egy doromboló macska van a közelben.
  • Számos történet szól olyan migrénes emberekről, akiknek a fejfájása enyhül vagy megszűnik, ha doromboló macskák közelében fekszenek.
  • Az alacsony frekvenciájú rezgések, amelyek hasonlítanak a macskák dorombolásához, néha az orvosi területen is felhasználhatók a csont- és izomgyógyulás gyorsítására. Ezeket az alacsony frekvenciákat használják filmzenékben is érzelmi hatások kiváltására.

Egyértelműen kijelenthető, hogy a cicák jelenléte igenis jótékony hatással van testünkre és lelkünkre egyaránt. Nyugalmat hoz nekünk, befolyásolja mentális egészségünket, de fizikai egészségünkre is pozitívan hat. Hagyd tehát bátran, hogy a cicád megvigasztaljon az apró rezgéseivel.

Tartalomhoz tartozó címkék: Tippek